Tech kategória archívuma:

aug 09

A brit .eu domain nevek jövője a BREXIT után

Szinte közvetlenül a BREXIT-tel végződő brit uniós népszavazás után elindultak a találgatások annak széleskörű politikai, gazdasági, és a hétköznapi életre egyaránt gyakorolt hatásairól a jövőt illetően. A kilépési szándék jóval több kérdést vet fel az élet egész sor területén, mint azt talán elsőre fel lehetett volna mérni, hiszen ilyesmire még nem volt precedens. Több médiafelületen …

Olvass tovább »

máj 23

Archiváljuk az internetet

A cím kicsit vicces és komolytalan, pedig mégsem áll annyira távol az elképzelés a valóságtól, mint amennyire első olvasatra tűnhet. Felgyorsult világunkban -sajnos- egyre kevesebb a stabil, fix pont.. miért éppen az internettel, és a hálózaton elérhető tartalmakkal lenne ez másként. Sőt, mi több.. ha valamire, hát az internetes tartalmakra vonatkozik csak igazán a ‘folyamatos …

Olvass tovább »

ápr 11

Sok az adat? Nagy a káosz? – Everything!

Amikor a leginkább kellene valami, és a lehető leggyorsabban, szinte természetes, hogy akkor nem találjuk. Ahogy igaz ez a papír alapú feljegyzéseinkre, igaz elektronikus tárolóinkon levő anyagainkra is. Radikálisan növekednek tárkapacitásaink, tárolt adataink, és ez valamilyen mértékben megnehezíti tartalmaink kezelését is. Társulhat még hozzá egy kevéske “alapvető” emberi hanyagság, lustaság is. A Windows rendszerek kereső …

Olvass tovább »

márc 27

M-Disc – A kőbe vésett adat

Hosszú ideje már annak, hogy dokumentumaink, fényképeink, emlékeink digitális formában vannak jelen mindennapjainkban. Ezen anyagaink egyre több helyet foglalnak el merevlemezeinken, az „okos” készülékek, digitális fényképezők pedig csak úgy ontják magukból a tartalmakat. A kérdés sokszor felvetődik, hogy mennyire vannak biztonságban adataink, mennyire lesznek tartósak az adathordozóink, mennyire tudhatjuk biztonságban digitális értékeinket. Persze a csapból …

Olvass tovább »

jan 08

Szigorodik a nemzetközi domain nevek adminisztrációja

Kiket érint? Mindenkit akinek van, vagy lesz nemzetközi domain neve.. A nemzetközi domain nevek (.com .net .org .info .biz .name) adminisztrációjával és kezelésével kapcsolatban 2014. január 1.-től komolyabb változásokat vezet(ett) be a tartományokat kezelő amerikai székhelyű szervezet, az ICANN. Az internetes nevek és tulajdonosuk (adminisztrátoruk vagy kezelőjük) általános adatai elérhető és lekérhető egy pubilus adatbázisból. …

Olvass tovább »

okt 05

Retro kockaság [1] – Win95 Floppy Edition

Milyen régen volt.. vagy annyira mégsem? Nem csalás, és nem ámítás.. igen ez az, aminek látszik: Ez egy eredeti Windows 95 floppykon (és még bontatlan is). Élmény lehetett ennyi lemezről rendszert telepíteni a nem is annyira távoli múltban.  – Pláne, ha valamelyik, mondjuk az utolsó előtti lemez még sérült is volt – Azért én kihagynám 🙂 Ha …

Olvass tovább »

szept 04

Informatikai múzeum Szegeden

Magyarország legnagyobb számítástechnikai múzeuma (avagy a kocka paradicsom..) Hazánkban számtalan múzeum és emlékhely van, de viszonylag nagyon keveset szenteltek ezek közül az elektronikának, még kevesebbet konkrétan az informatika történetének és fejlődésének. A technika rohamléptekkel fejlődik, sokszor nehéz lépést tartani az újdonságokkal. Néhány (tíz) év múltán vajon ki fog emlékezni majd a ma éppen “trendinek” számító kütyük …

Olvass tovább »

aug 08

Szovjetunió a virtuális térben

Bár a Szovjetunió 1991-ben hivatalosan is megszűnt létezni, valószínűleg nagyon sokan nem tudják, hogy a „szájbertérből”, avagy az internet világából mégsem tűnt el teljesen nyomtalanul. A .SU legfelső szintű domain tartományt 1990 szeptemberében jegyezték be hivatalosan, jó néhány (14) hónappal a szövetség felbomlása előtt, a legtöbb ma is elterjedt és használatban levő országoknak kiosztott végződésekkel …

Olvass tovább »